Szybkie i proste surówki do obiadu, które wzbogacą nie tylko smakiem, ale też dużą ilością witamin nasze posiłki. Surówki nie są trudne do zrobienia, wystarczy tylko nóż i tarka. Moja propozycja to przepisy na sześć smacznych surówek z popularnych warzyw: marchewki, ogórków, buraków i kapusty.
Surówka z kapusty pekińskiej
Składniki:
- 1/2 kapusty pekińskiej
- 1 papryka czerwona mała
- 1marchewka
- 2 ogórki kiszone
- 1 duże jabłko
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka oliwy
- 1 łyżka soku z cytryny
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Wykonanie:
Kapustę pekińską umyć, uszkodzone liście odrzuci, a resztę drobno posiekać i przełożyć do salaterki, posypać solą i pieprzem. Marchew umyć i zetrzeć na tarce o drobnych otworach, dodać do kapusty pekińskiej i wymieszać. Paprykę umyć, wydrążyć nasiona, pokroić w drobną kostkę i tak sama pokroić ogórki kiszone i dodać do surówki. Jabłko obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, dodać do surówki i od razu dodać sok świeżo wyciśnięty z cytryny wymieszany z miodem, wtedy jabłko nam nie ściemnieje. Zamiast soku z cytryny można dodać ocet jabłkowy, lub sok z kiszonych ogórków. Doprawić surówkę do smaku i dodać na koniec zieloną natkę pietruszki, która nie tylko doda smaku, ale też dostarczy witaminy C. Dobrze przygotować surówkę trochę wcześniej, wtedy warzywa puszczą sok i smaki się połączą.
Surówka z kapusty czerwonej
Składniki:
- 1 główka czerwonej kapusty( około 1kg)
- 2 jabłka
- 1 cebula szalotka
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka cukru
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 łyżka oleju
- szczypta pieprzu
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
Wykonanie:
Kapustę obrać z wierzchnich liści i umyć. Główkę przekroić na pół i każdą część razem z głąbem, który ma dużo witamin, zetrzeć na tarce o dużych otworach, posypać solą, wymieszać i odstawić. Jabłka obrać i zetrzeć tak samo jak kapustę. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Wszystko połączyć z kapustą, dodać sok z cytryny, lub ocet jabłkowy, olej, cukier, pieprz i wszystko wymieszać. Cukru można dodać więcej, gdy jabłka są kwaśne, wtedy też dajemy mniej soku z cytryny. Surówkę wymieszać i zostawić aby się przegryzła. Przed podaniem dodać posiekaną natkę pietruszki. Olej użyłam od pomidorów suszonych.
Marchewka z marchewki
Składniki:
- 2-3 duże marchewki
- 2 jabłka
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- odrobina soli
- 1/2 łyżeczki oleju lub oliwy
Wykonanie:
Składniki:
- 3 pieczone buraki
- 5 suszonych śliwek bez pestek
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich
- 2 łyżka oliwy z oliwek
- szczypta pieprzu
- szczypta soli
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 1 czubata łyżeczka miodu
Wykonanie:
Buraki umyć, zawinąć w folię aluminiową i upiec razem ze skórką, aby były miękkie. Zimne buraki obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o dużych otworach. Śliwki jeśli twarde namoczyć, jeśli miękkie umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie pokroić w cienkie paski i dodać do buraków. Orzechy włoskie posiekać dosyć drobno, połowę dodać do sałatki. Sałatkę wymieszać, dodać posiekaną natkę pietruszki. Oliwę, ocet, miód utrzeć i polać sałatkę, dodać pieprz, sól i wymieszać. Gotową sałatkę posypać po wierzchu pozostałymi orzechami. Sałatka powinna się przegryźć, dlatego najlepiej przygotować ją pół godziny przed obiadem. Sałatka pasuje zarówno do kotletów jak i do zrazów w sosie.
Sałatka z ogórków świeżych
- 500 gram ogórków świeżych
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 3 łyżki oleju
- sól
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1/2 łyżeczki soku z cytryny
- zielona natka pietruszki
- zielony koperek
Wykonanie:
Składniki:
- 1 średnia kalarepka
- 1 duża marchew
- 1/3 średniego selera
- 2 jabłka
- 1/2 papryki
- 1 mała cebula szalotka
- 3 rzodkiewki
- 1 łyżka natki zielonej pietruszki
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżeczka cukru
- pieprz
- sól
- 1 łyżka oleju
Wykonanie:
Warzywa kalarepkę, marchew, seler, jabłka, rzodkiewkę umyć i obrać. Umytą i wydrążoną z nasion paprykę pokroić w drobną kosteczkę, tak samo pokroić cebulę. Pozostałe warzywa zetrzeć na tarce o średnich otworach. Wszystkie warzywa przełożyć do salaterki, dodać od razu sok z cytryny i wymieszać, aby warzywa, a szczególnie seler, nie ściemniały. Surówkę doprawić odrobiną soli i pieprzu, dodać cukier, olej i wymieszać. Olej można użyć taki od suszonych pomidorów, lub inny. Całą surówkę posypać zieloną natką pietruszki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz