Koperek najlepiej z ogródka, świeżo zerwany jest bardzo aromatyczny, poza olejkami eterycznymi zawiera dużo soli mineralnych, wapnia, żelaza, fosforu, witaminy A,D, E, K,B1, B6, B12, H i bardzo dużo witaminy C. Warto zrobić sobie z niego zapas na zimę, można go zamrozić i jest to chyba najszybszy sposób, a koperek nie traci swoich walorów smakowych, ani witamin.
Składniki:
- 500 gramów koperku
- sól kamienna
Wykonanie:
Koper trzeba najpierw dobrze umyć i wysuszyć. Grube łodygi obrywamy, możemy je zamrozić oddzielnie i używać potem do gotowania ziemniaków, czy zupy. Drobne części siekamy drobniutko. Można zamrozić go w torebkach do żywności. Moja zamrażarka jest duża, ale też pełna, gdyż mam zamrożony sok z pokrzywy, sok z brzozy, a także owoce takie jak borówki, maliny, czereśnie. Dlatego koperek zamrażam w plastykowym pudełku, takim po maśle. Wchodzi go naprawdę dużo, dlatego gdyż układam warstwę koperku dwa centymetry, posypuję 1/4 łyżeczki soli kamiennej i ugniatam, potem następną warstwę i znowu sól. Dzięki dodatkowi soli koperek nie zamarza na kamień, a wchodzi go bardzo dużo do pojemnika. Wystarczy zamknąć pojemnik i schować do zamrażarki. Zamrożony koperek dodaję w zimnie do zup, robię sos koperkowy, posypuję też ugotowane ziemniaki.
Zapisuję:)
OdpowiedzUsuńPo co sól jak się go mrozi
OdpowiedzUsuńSoli nie jest dużo, jest napisane w przepisie dlaczego dodaję trochę soli, chodzi o to, że dzięki dodatkowi soli koperek nie zamarza na kamień, a wchodzi go bardzo dużo do pojemnika
UsuńWidziałam ten sam przepis ale żeby trzymać koperek świeży w lodówce a nie zamrażarce.
OdpowiedzUsuńWtedy dodajemy dużo więcej soli, inaczej koperek nie wytrzyma.
UsuńJa mrozem ale bez soli
OdpowiedzUsuńJa mrożę w słoikach po dżemie. W plastiku nieładnie pachnie
OdpowiedzUsuńJeżeli koperek jest osuszony, np. na ścierce bawełnianej albo lnianej, to nie zamarznie na kamień i sól niepotrzebna. Ja właśnie tak robię, kroję drobno, upycham w słoiku i zamrażam.
OdpowiedzUsuń