Bogracz to pyszny gulasz z warzywami i kluseczkami, danie jednogarnkowe kuchni węgierskiej. Idealne danie obiadowe, lub kolacyjne dla całej rodziny, a także na wszelkie spotkania z przyjaciółmi. Można przygotować go wcześniej i podgrzać przed podaniem. Głównym składnikiem Bogracza jest mięso wołowe, świeża kolorowa papryka, marchewka i kluseczki najlepiej zrobione sobie, można dodać też ziemniaki. Bogracz powinien być gotowany w specjalnym kociołku na świeżym powietrzu, ja robię go w warunkach domowych w garnku szerokim o grubym dnie.
Składniki:
- 800 gramów mięsa wołowego pręga, lub łopatka
- 2 cebule
- smalec do smażenia
- 1 papryka czerwona
- 1 papryka żółta
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka ketchupu
- około 0,5 l wody
- 2 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki wędzonej papryki
- sól
- pieprz
- 2 ząbki czosnku
Kluseczki:
- 1 jajko
- 1 szklanka mąki pszennej
Wykonanie:
Mięso wołowe umyć, dokładnie osuszyć i pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać smalec i włożyć część mięsa, zrumienić je z każdej strony i przełożyć do szerokiego garnka z grubym dnem. Na patelnię włożyć następną porcję mięsa, nie za dużo, żeby nie wydzielił się sok, dobrze obsmażyć, a następnie przełożyć je do garnka. Gorące obsmażone mięso posypać od razu mieloną papryką. Cebulę obrać i pokroić, wrzucić na patelnię i lekko zrumienić i dodać do mięsa. Na patelnię wlać szklankę wody, zagotować i zalać mięso, dodać czosnek, liście laurowe i ziele angielskie, nie dodawać soli, wołowinę soli się jak już zmięknie. Garnek przykryć i wolno dusić około godzinę, mieszać, aby mięso się nie przypaliło, Dolać wody, aby mięso było cały czas przykryte sosem. Czas gotowania zależy od mięsa, dlatego trzeba sprawdzać czy już jest na wpół miękkie. Paprykę umyć, wydrążyć, pokroić na kawałki w taką dużą kostkę i dodać do mięsa, można dodać też sól i pieprz i dusić Bogracz na wolnym grzaniu pod przykryciem. W między czasie przygotować kluseczki. Jajko zagnieść ze szklanką mąki, dobrze wyrobić. Ciasto podzielić na mniejsze porcje, z każdej porcji utoczyć wałeczek a następnie pokroić go nożem na małe kluseczki. W garnku zagotować wodę, lekko ją osolić i na wrzącą wrzucić kluski, jak wypłyną na wierzch, odcedzić i dodać do Bogracza, zagotować, dodać koncentrat i ketchup. Bogracz gotować jeszcze kilka minut, doprawić do smaku jeśli trzeba solą, pieprzem, można też dodać ostrej papryki.
Bogracz to nazwa kociołka w którym tradycyjnie przygotowuje się zupę gulasz, ponieważ powinno gotować się ja na świeżym powietrzu w takim kociołku właśnie.
OdpowiedzUsuńTak jest napisane w przepisie, że powinien być kociołek, ale nie każdy go ma, dlatego przepis jest na domowy Borgacz, który jest też pyszny, pozdrawiam!
UsuńNo jak jedno garnkowy jak jest patelnia i drugi garnek
OdpowiedzUsuńJak jest garnek z grubym dnem, najlepiej żeliwny to robimy w jednym garnku, mój garnek żeliwny był trochę za mały, dlatego robiłam tak jak w przepisie, pozdrawiam!
Usuń