Początek jesieni

29 stycznia 2024

Wątróbka smażona

 Wątróbka drobiowa bardzo delikatna i smaczna, a na dodatek bardzo szybka do zrobienia, to pomysł na obiad dla zabieganych i nie tylko. Jedni za nią przepadają, a inni nienawidzą, moja rodzina ją bardzo lubi. Danie proste do zrobienia, ale są pewne niuanse dzięki którym wątróbka będzie pyszna. Wątróbkę podaję zazwyczaj z ziemniakami, lub z chlebem z dodatkiem kiszonego ogórka.



Składniki:

  • 500 gramów wątróbki z kurczaka, lub z indyka
  • 3 cebule
  • 3-4 łyżki bułki tartej
  • sól
  • szczypta papryki słodkiej
  • pieprz
  • olej lub smalec

Wykonanie:

 Wątróbka aby była delikatna i pyszna trzeba trzymać się kilku zasad: cebulę usmażyć wcześniej, gdyż dusi się ona dużo dłużej niż wątróbka, a wątróbkę trzeba nakłuć w kilu miejscach, i soli się potrawę na końcu. Cebulę obrać, pokroić w plasterki. Na patelni rozgrzać tłuszcz dodać cebulę i dusić ją kilkanaście minut, aż zmięknie i zrobi się lekko rumiana, lekko posolić, dodać szczyptę papryki, mieszając co chwilę, następnie zdjąć ją z patelni i odłożyć na bok. Wątróbkę dokładnie obrać z błonek, żyłek, większe kawałki można przekroić i  umyć, a następnie dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym, nakłuć w kilu miejscach szpikulcem, lub widelcem. Każdy kawałek panierować z obu stron w bułce tartej. Na patelni rozgrzać tłuszcz nie może być za gorący, na średnim grzaniu, nie może być też go dużo, gdyż jest zasada, że jak mniej tłuszczu, to mniej strzela wątróbka. Gdy tłuszcz nagrzany dodać wątróbkę, ale tak aby stykała się z dnem patelni, nie może być jej dużo, gdyż wtedy zrobi nam się sos, smażyć po około dwie - trzy minuty z każdej strony, aż będzie rumiana, jeśli mamy dużo wątróbki  smażyć w kilku porcjach. Do usmażonej wątróbki dodać cebulę, teraz dopiero osolić, tak około pół łyżeczki, gdy osolimy wcześniej zrobi nam się twarda, dodać pieprz do smaku, wszystko jeszcze chwilę podgrzewać i podawać od razu.

3 komentarze:

  1. Wątróbka strzela, kiedy temperatura jest za wysoka, czyli ogień za duży. 2 minuty smażenia? Toż to będzie w środku krwiste=surowe! Smaży się tak długo, aż środek będzie gotowy, sprawdzać trzeba po prostu. A do cebuli dodaję trochę czosnku, nie papryki, dodaję też majeranek, sól i pieprz ;) Wątróbkę solę i pieprzę po usmażeniu zaraz, tak, wcześniej nie można i tu się zgadzamy ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wątróbka jest drobiowa, nie wieprzowa, porcje są małe, dlatego długie smażenie spowoduje, że będzie jak podeszwa. Nie będzie w środku krwista, ale to prawda, że zawsze jeśli nie mamy wprawy to lepiej sprawdzać jaka jest w środku. Przyprawy dodajemy takie jakie lubimy, chociaż im mniej, tym lepiej, wystarczy sól i pieprz nawet.

      Usuń
  2. Com pełen mięty,potwierdzam.

    OdpowiedzUsuń