Babka ziemniaczana u nas nazywana bugajem, ale też kartoflakiem, to babka z surowych tartych ziemniaków z dodatkiem cebuli, boczku i kiełbasy. To dobry pomysł na prosty i tani obiad, czy kolację. Bardzo smaczna, moja rodzina ją uwielbia.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 1 cebula
- 1 jajko
- 1 łyżka mąki
- 100 gramów surowego boczku
- 100 gramów wędzonego boczku
- 100 gramów kiełbasy
- sól
- pieprz
- majeranek
Wykonanie:
Boczek pokroić w kostkę, tak samo pokroić kiełbasę. Rozgrzać patelnię i na małym grzaniu wrzucić surowy boczek, jak trochę się tłuszcz wytopi, dodać pokrojony boczek wędzony i kiełbasę, podsmażyć, na koniec wrzucić pokrojoną drobno cebulę. Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce o małych otworach. Jeśli ziemniaki mają dużo soku, należy go trochę odlać. Do masy ziemniaczanej dodać przesmażony boczek z kiełbasą i cebulą, wymieszać, wsypać mąkę, dodać jajko i przyprawy sól, pieprz, majeranek do smaku. Ciasto na babkę powinno być ostre, dokładnie wymieszać i włożyć do formy wysmarowanej dobrze tłuszczem. Na wierzchu babki położyć plaster lub dwa wędzonego boczku. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni i piec babkę ziemniaczaną do ładnego zrumienienia, porcja nie jest duża na małą foremkę keksową, ale i tak piecze się najmniej 70 minut. Sprawdzić patyczkiem tak jak ciasto, czy jest upieczona.
Bugaj - taka mowjono u mniw w domu na babke kartoflana to moje dzircinstwo i mlodosc to moje wspomienia o domu rodzinnym i szczesliwym dziecinstwie
OdpowiedzUsuńu mnie w domu mówiono na to barabańczyk
OdpowiedzUsuńA u mojej cioci na wsi kugel
OdpowiedzUsuńtak prawdziwa nazwa kugiel dawna potrawa Żydowska
UsuńU nas też tak się nazywało
UsuńPo prostu babka ziemniaczana ...pycha 😋
OdpowiedzUsuńU mnie to był tarciuch - moje wspomnienie dzieciństwa i rodzinnego domu, i mamy, która piekła go dla nas w soboty.. pamiętam jego smak do dziś.
OdpowiedzUsuńW moim rejonie Polski czyli północne mazowsze ta babka nazywa się nagus
UsuńZwał tak zwał,po prostu pyszna
OdpowiedzUsuńJaki sos do takie babki?
OdpowiedzUsuńMy jemy samą, niektórzy jedzą ze śmietaną kwaśną, ale może być też sos grzybowy.
Usuń
UsuńU nas stosowano grzybowy
A u mnie pyszny rycfel)
OdpowiedzUsuńA u mnie mówimy żuchel🤤
OdpowiedzUsuńA u mnie mówi się żuchel ,pycha 🤤
OdpowiedzUsuńU mnie babcia mówiła gugiel
OdpowiedzUsuń