Kaszanka to kiszka z gotowanych podrobów, kaszy gryczanej i krwi. Odpowiednio pasteryzowana w słoikach może stać bardzo długo, a po wyjęciu można ją jeść od razu, ale najlepsza jest odsmażona na tłuszczu z cebulą.
- 1/2 głowy wieprzowej
- 1 kg podgardla
- 0,25 dkg wątroby
- 0,5 kg serce, płuca
- 2 kg kaszy gryczanej palonej
- 1 litr krwi wieprzowej
- 3 łyżeczki majeranku
- 2 liście laurowe
- 5 ziela angielskiego
- sól
- pieprz co najmniej 1 łyżeczka
- słoiki
Wykonanie:
Mięso dokładnie umyć, zalać wodą, zebrać szumowiny, dodać ziele angielskie, liść laurowy, osolić i gotować na wolnym grzaniu, aż mięso będzie odchodzić od kości. Miękkie mięso wyjąć, zmielić przez maszynkę do mięsa. Rosół przecedzić i ugotować w nim kaszę na sypko. Gdy kasza jest gotowa, szybko połączyć z mięsem (masa powinna być dobrze ciepła) doprawić do smaku solą i pieprzem do smaku, dodać majeranek i wlać krew, dokładnie wymieszać. Przygotować słoiki, najlepiej półlitrowe, wyparzyć je dokładnie, wkładać kaszankę do słoików, starać się usuwać nadmiar powietrza, wytrzeć brzeg słoika i zakręcić. Pasteryzację przeprowadzić przez 3 dni: pierwszego dnia pasteryzować od zagotowania 1,5 godziny, drugiego dnia godzinę i trzeciego dnia 45 minut. Sprawdzić, czy wszystkie słoiki się zamknęły, tzn. czy mają wciągnięte zakrętki, jeśli tak wynieść w chłodne miejsce, lub wstawić do lodówki. Kaszanka po otwarciu słoika jest gotowa, można kroić ją w plastry i podawać na chlebie. Smacznego! Kiszka pasztetowa
w zmian głowizny i krwi ...co można zmienić? więcej wątroby? nóżka? golonka?
OdpowiedzUsuńZamiast głowizny może być podgardle chude najlepiej, lub golonka, krwi zamienić niczym nie można, ale można zrobić bez krwi, wtedy będzie smak prawie ten sam, tylko kolor ciemno beżowy. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń