W Domu pełnym mięty mamy sezon ogórkowy. Ogórki robimy na różne sposoby, kisimy, robimy różne sałatki, krokodylki na ostro, ale te będą konserwowe, czyli słodko-kwaśne, pyszne jako dodatek do kanapki, lub do obiadu do mięsa. Jak większość przepisów na blogu, ten też jest bardzo stary i sprawdzony, od dawna w mojej rodzinie, a ogórki pyszne, chrupiące.
Składniki:
- 3,5 szklanki wody
- 0,5 szklanki octu 10%
- pełna łyżka cukru
- płaska łyżka soli
- koper
- czosnek
- liść laurowy
- ziele angielskie
- chrzan
- gorczyca
Zalewa:
- 3,5 szklanki wody,
- pół szklanki octu 10%
- pełna łyżka cukru
- płaska łyżka soli
Ogórki najlepiej gruntowe, nie za duże, umyć dokładnie. Przygotować słoiki umyć je dokładnie i wyparzyć razem z nakrętkami. Ogórki ułożyć w słoikach na stojąco, dosyć ciasno. Do słoika włożyć ząbek czosnku, kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, gorczycy, liść laurowy, chrzan w kawałku i baldachim kopru razem z nasionami. Z podanych składników ugotować zalewę i gorącą zalać ogórki, zakręcić zakrętki. Pasteryzować 10 -12 minut od zagotowania, wyjąć słoiki. Waga ogórków nie jest podana, tylko ilość zalewy, która wystarcza na kilogram do dwóch kilogramów ogórków, ale to zależy od wielkości ogórków. Przepis bardzo stary, jeszcze po mojej babci, ale ogórki są pyszne i chrupiące. Smacznego!
Ile tych ogorków bo nie ma w przepisie
OdpowiedzUsuńNa tą porcję zalewy tak 1kg do 2 kg, to zależy jakie ogórki, jeśli małe, to zalewy potrzeba mniej, gdyż jest mniej wolnego miejsca w słoiku, dlatego trudno dokładnie określić wagę ogórków, pozdrawiam!
UsuńNa 10 kg ogórków około 10 słoików o pojemności 0,9 l, wystarcza 4 l wody, 1 butelka octu 10%, 2 łyżki soli i 6 łyżek cukru. .
OdpowiedzUsuń